بدرفتاری چیست

منبع: کمیته هماهنگی خشونت علیه زنان در منطقه یورک

تعریف

بدرفتاری به هر رفتار یا عملی گفته می‌شود که برای ترساندن، آسیب رساندن، تهدید، کنترل یا ارعاب شخص دیگری انجام می‌شود. این امر می‌تواند به اشکال مختلف باشد؛ فیزیکی، عاطفی، کلامی، جنسی، مالی یا معنوی. اگر می‌خواهید تصمیم بگیرید که آیا موقعیتی ممکن است سوء‌استفاده‌گرایانه باشد یا خیر، در نظر بگیرید که آیا رفتار یا اعمال این شخص، به عنوان هدف اصلی او، برای القای ترس در شما یا اعمال کنترل بر شما است یا خیر. اگر قصد شخص انجام هر یک از موارد بالا باشد، ممکن است در معرض خطر بدرفتاری قرار بگیرید.

بدرفتاری عبارت است از سوء رفتار فیزیکی، عاطفی، روانی، تعقیب/اذیت، جنسی، مالی، و/یا تهدید به چنین رفتارهایی علیه یک زن توسط فردی که برای وی شناخته‌شده است، با هدف کنترل وی. در این تعریف، کنترل به تلاشی از سوی آزارگر برای وادار کردن زن به پیروی از هر چیزی بر خلاف میلش اشاره دارد. زن آزاری صرف نظر از وضعیت اجتماعی-اقتصادی، طبقه، سن، گرایش جنسی، شغل، وضعیت سلامت روان، وضعیت شهروندی، توانایی، باورهای معنوی، زبان، نژاد، فرهنگ یا قومیت رخ می‌دهد.

همچنین اینگونه مشخص شده که در جامعه ما، خشونت علیه زنان عمدتاً، اما نه منحصراً، توسط مردان علیه زنان اعمال می‌شود. با این حال، زنان مرتکب خشونت نیز وجود دارند. اگرچه بدرفتاری ممکن است شامل دوره‌های مکرر با شدت فزاینده باشد، اما امکان دارد فقط یک بار نیز اتفاق بیفتد که باعث آسیب جسمی یا عاطفی شود که برای رفاه زن یا خانواده‌اش زیان‌آور است.

 

بدرفتاری جسمی

شامل آسیب بدنی، ناراحتی یا آسیب ناشی از ضربه، مشت، لگد، سیلی، هل دادن، سوزاندن، گاز گرفتن، تف کردن، کشیدن، استفاده از سلاح و اجسام، مهار کننده‌ها، حبس کردن، تعقیب کردن و/یا منع غذا و/یا مراقبت پزشکی.

بدرفتاری معنوی

شامل تحقیر باورهای معنوی زن، منع پرداختن به این باورها و/یا اجبار به پایبندی به یک نظام اعتقادی خاص.

بدرفتاری جنسی

شامل هرگونه فعالیت جنسی ناخواسته یا اجباری، از جمله لمس کردن و آمیزش جنسی. این همچنین شامل امکان قرار گرفتن در معرض بیماری‌های مقاربتی و/یا بارداری با منع استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری حین رابطه جنسی، و قرار گرفتن اجباری در معرض، یا مشارکت در، هرزه‌نگاری یا فحشا است. همچنین شامل خودداری از رابطه جنسی و تحقیر جنسی زنان از طریق شوخی و اتهامات جنسی نیز می‌شود.

اگر مورد آزار جنسی قرار گرفتید چه باید کرد:

  • قربانیان بدرفتاری باید به مرکز تعرض جنسی آزار خانگی (DASA) در Mackenzie Health مراجعه کنند:

ارائه پاسخ مراقبت‌های بهداشتی تخصصی به صورت 24 ساعته/7 روز هفته توسط یک تیم پرستاری ویژه پزشکی قانونی آموزش دیده.

شامل یک بخش مراقبت و پیگیری ویژه است.

آموزش و پشتیبانی مراجعان را ارائه می دهد.

با جمع آوری شواهد پزشکی قانونی از جراحات ناشی از حمله، به تحقیقات پلیسی پیشرفته کمک می‌کند.

کارکنان DASA برای شهادت در دادگاه حضور خواهند داشت: در مورد جراحات مستند شده.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به Mackenzie Health (DASA) سر بزنید.

تعقیب و آزار و اذیت

شامل رفتارهایی می‌شود که در بعضی از موارد خلاف قانون است و به عنوان «آزار و اذیت مجرمانه» شناخته می‌شود. یکی از عناصر کلیدی که رفتار تعقیب‌گری را به جرم تبدیل می‌کند، ترس فرد از امنیت خود یا دیگران است. تعقیب و آزار و اذیت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما معمولاً الگویی است که از اقدامات مکرر یا مجموعه‌ای از رخدادهای مختلف شکل می گیرد. هر حادثه کوچک ممکن است مهم به نظر نرسد، اما همه حوادث با هم یک الگو را تشکیل می‌دهند. هیچ فهرست کاملی از رفتارهای تعقیب‌گرانه وجود ندارد، زیرا این رفتارها از روی تجربه شکل می‌گیرند.

بدرفتاری روانی و عاطفی

هر عملی است که ترس را برانگیزد، از شان انسانی یا احساس ارزشمندی فرد بکاهد و/یا عمداً به عنوان ابزاری برای اعمال قدرت و کنترل بر فرد آسیب روانی وارد کند. این موارد ممکن است عبارت باشند از، اما محدود به، انتقاد مداوم، ارعاب، تحقیر، نظرات بیش از حد کنایه آمیز، کنترل منفعلانه/پرخاشگرانه، آزار و اذیت، تهدید به آسیب رساندن به خود یا دیگران، تهدید به آسیب رساندن به حیوانات خانگی، تهدیدهای مرتبط با وضعیت مهاجرت، تهدید به بردن و دور کردن کودکان، ابراز نامناسب حسادت، شستشوی مغزی، اعمال سلطه، تحقیر، تملک، کنترل بر فعالیت‌های روزمره، انزوای اجتماعی، تخریب هدفمند اموال و استفاده از امتیاز در جامعه برای تهدید یا اجبار.

بدرفتاری مالی

شامل کنترل یا محدود کردن پول برای خرید کالاهای ضروری مانند دارو، لوازم پزشکی، غذا و پوشاک می‌شود. همچنین شامل پنهان کردن اطلاعات در مورد مسائل مالی خانوار، ممانعت از دسترسی به حساب های بانکی و اجبار برای امضای اسناد مالی است. بدرفتاری مالی همچنین می تواند شامل انکار حق جستجو و/یا حفظ شغل، گرفتن پول شخصی، محرومیت از دسترسی مستقل به پول و/یا حذف فرد از تصمیم گیری مالی باشد.